HR Sygnał: Dyrektywa o ochronie sygnalistów

Czytaj więcej

Jak pomóc Ukrainie?
 

Czytaj więcej

#Alert: Nowa ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia wchodzi w życie

15.04.2025

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia, zastępującą obowiązującą dotychczas ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Nowe przepisy mają być odpowiedzią na zmieniający się rynek pracy i lepiej odzwierciedlać jego obecne realia. Poniżej przedstawiamy 10 najważniejszych zmian:

  1. Nowa ustawa nakłada na agencje pracy tymczasowej, które chcą zatrudniać cudzoziemców, wymóg prowadzenia działalności przez co najmniej 2 lata.
  2. Dofinansowanie w wysokości 50% minimalnego wynagrodzenia za zatrudnienie osoby, która ukończyła 50. rok życia albo poszukującego pracy, który ukończył 60 lat – w przypadku kobiety – lub 65 lat – w przypadku mężczyzny.
  3. Podstawowym ułatwieniem będzie możliwość zarejestrowania się jako bezrobotny w urzędzie właściwym ze względu na miejsce zamieszkania, a nie tak jak dotychczas – ze względu na miejsce zameldowania.
  4. Pierwszeństwo w skierowaniu do pomocy będzie przysługiwało m.in. bezrobotnym posiadającym Kartę Dużej Rodziny oraz bezrobotnym samotnie wychowującym co najmniej jedno dziecko.
  5. W czasie realizacji Indywidualnego Planu Działania (IPD), kontakt z PUP będzie odbywał się częściej – raz na 30 dni, a nie raz na 60 dni jak dotychczas.
  6. W PUP mają funkcjonować doradcy do spraw osób do 30. roku życia, których zadaniem będzie przygotowanie IPD poprzedzonego oceną umiejętności cyfrowych.
  7. Ustawa wprowadza „pożyczkę edukacyjną” w wysokości 400% minimalnego wynagrodzenia, przeznaczoną na kształcenie, uzyskiwanie wiedzy i umiejętności poprawiających sytuację na rynku pracy.
  8. Dotychczas bezrobotny, którego okres uprawniający do zasiłku wynosił mniej niż 5 lat, otrzymywał 80% kwoty zasiłku. Zgodnie z nowymi przepisami, osoby te będą otrzymywać teraz 100% kwoty zasiłku.
  9. Dodatkowo, nowe przepisy uprawniają do otrzymania bonu na zasiedlenie bez względu na wiek. Dotychczas z tej formy pomocy mogły skorzystać osoby bezrobotne do 30. roku życia.
  10. Ustawa zakłada wdrożenie nowego systemu teleinformatycznego umożliwiającego uzyskiwanie pomocy online, a także zapewnienie lepszego dostępu do dobrej jakości ofert pracy.

Z wyjątkiem niektórych przepisów, ustawa wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Pobierz PDF: tutaj.