HR Sygnał: Dyrektywa o ochronie sygnalistów

Czytaj więcej

Jak pomóc Ukrainie?
 

Czytaj więcej

Webinar: Outsourcing na celowniku PIP

Zapraszamy do udziału w kolejnym webinarze z cyklu Nowoczesny Pracodawca.

W 2025 roku Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) zapowiedziała intensywne kontrole w zakresie outsourcingu i leasingu pracowniczego, ze szczególnym uwzględnieniem agencji pracy tymczasowej i firm korzystających z ich usług. Celem tych działań będzie analiza, czy outsourcing nie jest stosowany w sposób niezgodny z przepisami, w tym do obchodzenia zasad pracy tymczasowej lub do ukrywania zatrudnienia własnego personelu.

Chcesz poznać wyzwania związane z outsourcingiem pracowniczym, dowiedzieć się, jak minimalizować ryzyka prawne i przygotować firmę na kontrolę PIP? Wspólnie z Antal Poland omówimy kluczowe zagadnienia i najlepsze praktyki, które pozwolą uniknąć potencjalnych pułapek prawnych.

Podczas webinaru omówimy m.in.

  • Plan kontroli PIP na lata 2025–2027.
  • Jakie ryzyka wiążą się z outsourcingiem/leasingiem pracowniczym i jak ich unikać?
  • Najlepsze praktyki rynkowe w zakresie outsourcingu pracowniczego.
  • Jak przygotować firmę na kontrolę PIP?

Dołącz do nas, aby zdobyć praktyczną wiedzę!

Termin: 13 maja br., godz. 11:00-11:45, online.

Prelegenci:

adw. Michał Włodarczyk, Partner w PCS I Littler
Od ponad 12 lat doradza krajowym i międzynarodowym przedsiębiorcom w zakresie prawno-pracowniczych aspektów ich działalności gospodarczej. Wspiera pracodawców m.in. podczas procesu zatrudniania pracowników i wyboru optymalnej formy zatrudnienia, przygotowania umów i wewnętrznych regulacji z zakresu prawa pracy, rozwiązywania umów z pracownikami. Uczestniczył w wielu procesach due diligence oraz wspiera przedsiębiorców w pracowniczych aspektach transakcji M&A. Doradza także w projektach restrukturyzacyjnych, w tym transferach pracowników, zwolnieniach grupowych oraz programach dobrowolnych odejść. Ponadto kompleksowo doradza także m.in. w zakresie ochrony danych osobowych w zatrudnieniu, delegowania pracowników, zatrudniania pracowników tymczasowych i outsourcingu usług, a także reprezentuje pracodawców przed sądami pracy w sporach pracowniczych. Jest autorem wielu publikacji prasowych oraz prowadzi szkolenia i warsztaty z zakresu prawa pracy.

Dominik Kalinowski, Head of Outsourcing w Antal Poland
W Antal Dominik jest odpowiedzialny za opracowanie i wdrożenie procesów, procedur i polityki sprzedażowej dotyczącej usługi Outsourcingu oraz za działania związane z zarządzaniem kontraktorami. Posiada wieloletnie doświadczenie w sprzedaży, marketingu, business developmencie i project managemencie (w tym zarządzaniu projektami outsourcingowymi) zdobyte w międzynarodowych organizacjach z branży usług HR. Z sukcesem wdrażał strategie wejścia produktów na rynek oraz prowadził działania promocyjne wspierające sprzedaż. Prywatnie miłośnik siatkówki, entuzjasta nowoczesnych technologii, posiadacz 2 adoptowanych chartów.

Udział jest bezpłatny.

Rejestracja: tutaj.

Webinar: Wyboista droga do równości

Zapraszamy do udziału w webinarze Wyboista droga do równości, organizowanych przez fundację Razem dla Różnorodności w Biznesie.

Czy kobiety w biznesie rzeczywiście mają dziś równe prawa i możliwości? Choć coraz częściej zajmują stanowiska kierownicze i rozwijają własne firmy, rzeczywistość wciąż stawia przed nimi liczne wyzwania.

Przez dekady kobiety musiały przecierać szlaki, walcząc o uznanie, równe traktowanie i dostęp do kluczowych ról. Dziś sytuacja wygląda lepiej – coraz więcej kobiet obejmuje role liderskie, a różnorodność w zespołach zarządzających przestaje być wyjątkiem. Ale czy to oznacza, że osiągnęliśmy pełną równość?

Poruszymy następujące zagadnienia:

  • Czy kobiety mają już równy dostęp w biznesie do kariery?
  • Jeżeli tak dlaczego jest ich tak mało na najwyższych stanowiskach?
  • Jakie mechanizmy powstrzymują same kobiety przed sięganiem po więcej?
  • Jakie mechanizmy/rozwiązania w organizacjach pomagają kobietom w robieniu kariery?
  • Jak takie rozwiązania możemy przygotować we własnym zakresie?
  • Jaki jest stopień przygotowania naszych firm do wdrożenia dyrektywy unijnej „Women on Boards” 33% kobiet w zarządach i na czym ta dyrektywa konkretnie polega?

Termin: 9 kwietnia br., godz. 12:00-13:00, online.
Prelegenci:
Beata Bukowska, Prezeska Fundacji Razem dla Różnorodności w Biznesie – prowadząca spotkanie,
adw. Michał Włodarczyk, Partner w PCS | Littler,
Dorota Zdun-Angotti, Global Data Acquisition Strategy Director w Coface, Fundatorka Fundacji Razem dla Różnorodności w Biznesie,
Katarzyna Olczak, HR & Talent Director w Bain & Company, Fundatorka Fundacji Razem dla Różnorodności w Biznesie.

Rejestracja: tutaj

Czy udostępnienie pracownikowi lokalu mieszkalnego jest zawsze oskładkowane?

Zgodnie z najnowszą interpretacją ZUS, nie nalicza się składek od mieszkania należącego do zakładu pracy, udostępnionego pracownikowi za symboliczną opłatą. To korzystna wiadomość zarówno dla firm, które mogą zaoferować pracownikom atrakcyjny benefit, jak i dla samych zatrudnionych, którzy w takich przypadkach nie będą musieli odprowadzić składek. – r. pr. Sławomir Paruch oraz adw. Anna Kencel komentują dla Rzeczpospolitej.

Artykuł: tutaj.

Cykl #MobbingPoNowemu: Co sąd będzie brał pod uwagę przy ocenie wystąpienia mobbingu?

Propozycje zmian w Kodeksie pracy, definiujące mobbing na nowo, mają na celu uwzględnienie dotychczasowego orzecznictwa i stanowiska doktryny. Co w takim razie będzie szczególne istotne dla pracodawców?

Przesłanki

  • W projektowanej nowelizacji ustawodawca odstępuje od konieczności spełnienia wszystkich przesłanek mobbingu łącznie – w przeciwieństwie do tego, jak jest obecnie.
  • Ta zmiana może znacznie ułatwić pracownikom dowodzenie mobbingu przed sądami.

Czynniki

  • Ponadto, ustawodawca wskazuje wprost, jakie czynniki sąd powinien brać pod uwagę przy ocenie wystąpienia mobbingu: rodzaj obiektywnego oddziaływania na pracownika, jego subiektywne odczucia lub reakcje, gdy są one racjonalne.
  • Pojawiają się jednak uzasadnione wątpliwości wśród praktyków dot. tego, czy subiektywne odczucia mogą być racjonalne.

Działanie

  • Co ważne, pracodawcy powinni szczególnie zadbać o działania realnie przeciwdziałające mobbingowi, ponieważ propozycja zmian wyraźnie wskazuje na możliwość uchylenia się pracodawców od odpowiedzialności za mobbing.
  • Samo umieszczenie odpowiednich postanowień w procedurach antymobbingowych jest niewystarczające.
  • Zgodnie z wyrokiem SN z dnia 3 sierpnia 2011 r. o sygn. I PK 35/11 obecnie pracodawcy również mogą uwolnić się od odpowiedzialności za mobbing, jeśli wykażą podjęcie realnych działań przeciwdziałających mobbingowi.

! Dlatego tak istotne jest, aby pracodawcy nie czekali na potencjalną zmianę przepisów, aby podjąć odpowiednie kroki przeciwdziałające mobbingowi i innym niepożądanym zachowaniom w miejscu pracy.

Więcej w kolejnych publikacjach z cyklu #MobbingPoNowemu.

Zachęcamy do śledzenia i kontaktu.

Sławomir Paruch: Po co prawnikom media? By pokazać prawdziwego siebie. To pomaga klientom wybrać prawnika, którego potrzebują

Warto pokazać prawdziwego siebie. Od strony zawodowej, ale nie tylko – również ze strony osobistej. Gdy piszę o maratonach lub o 40-kilometrowym spacerze, pokazuję prawdziwego Parucha – moim mottem jak i mottem PCS jest „Human Matters”. Pokazanie klientom jakim naprawdę się jest, pomaga klientom w doborze odpowiedniego prawnika. Pomaga unikać rozczarowań. – Sławomir Paruch w rozmowie z red. Tomaszem Pietrygą dla magazynu Rzeczpospolitej „Rzecz o Prawie”.

Rozmowa dostępna: tutaj.

Media Academy for Lawyers – program „Rzeczpospolitej”

Zapraszamy do udziału w Media Academy for Lawyers – prestiżowym programie „Rzeczpospolitej” stworzonym z myślą o prawnikach, którzy pragną doskonalić swoje umiejętności w zakresie prezentacji, komunikacji i budowania wizerunku publicznego. Akademia to wyjątkowa okazja, aby nauczyć się, jak efektywnie reprezentować siebie i swoją kancelarię w mediach, nawiązywać kontakt z kamerą oraz mówić w sposób, który przyciągnie uwagę i zaufanie odbiorców.

W ramach programu r. pr. Sławomir Paruch przedstawi zagadnienie Dlaczego medialność jest ważna dla prawnika i co zrobić, aby być medialnym.

Termin: 11 kwietnia br., godz. 12:05, stacjonarne, Warszawa.

Szczegółowa agenda oraz rejestracja: tutaj.

XIII Kongres HR Spółek Giełdowych SEG

Wraz ze Stowarzyszeniem Emitentów Giełdowych zapraszamy do udziału w XIII Kongresie HR Spółek Giełdowych SEG.

W trakcie Kongresu nasi Prawnicy omówią temat: Efektywne zarządzanie zmianą – jak przeprowadzić restrukturyzację zatrudnienia:

  • Reorganizacja – klucz do wzrostu efektywności;
  • Komunikacja z pracownikami – na ile otwarcie mówić o nadchodzących zmianach?
  • Gdzie szukać oszczędności w trakcie procesów restrukturyzacji?

Termin: 8-9 kwietnia br., Hotel Warszawianka w Jachrance.

Prelegenci:
Michał Bodziony, starszy prawnik w PCS | Littler,
Kinga Ciosk, starsza prawniczka w PCS | Littler,
Robert Wąchała, Wiceprezes Zarządu, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych.

Szczegółowe informacje oraz rejestracja: tutaj.

Czy kadrze kierowniczej nie trzeba płacić za pracę po godzinach?

Praca w godzinach nadliczbowych, czyli praca ponad normatywny wymiar czasu pracy, powinna być odpowiednio rekompensowana przez pracodawcę. Istnieją jednak wyjątki od tej reguły, dotyczące m.in. pracowników zarządzających zakładem pracy oraz kierowników wyodrębnionych komórek organizacyjnych. Czy i w jakim zakresie osoby na stanowiskach kierowniczych mają prawo do wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych? Wbrew pozorom odpowiedź nie jest jednoznaczna i zależy od wielu czynników, w tym zakresu obowiązków oraz stopnia samodzielności w organizacji czasu pracy. – r. pr. Kinga Polewka-Włoch oraz apl. radc. Agata Ankersztajn komentują dla Rzeczpospolitej.

Artykuł: tutaj. 

Podaj swoją nazwę użytkownika lub adres email. Otrzymasz na maila link do zresetowania hasła.