HR Sygnał: Dyrektywa o ochronie sygnalistów

Czytaj więcej

Jak pomóc Ukrainie?
 

Czytaj więcej

Webinar: PCS | Littler i Mercer praktycznie o jawności wynagrodzeń: czym jest luka płacowa i jak ją obliczyć?

Kancelaria PCS Paruch Chruściel Schiffter Stępień Kanclerz | Littler wraz z firmą Mercer Polska zapraszają do udziału w webinarze.

Temat: PCS | Littler i Mercer praktycznie o jawności wynagrodzeń: czym jest luka płacowa i jak ją obliczyć?

Podczas webinaru powiemy:

  • Czym jest luka płacowa ze względu na płeć?
  • Jakie obowiązki nakłada dyrektywa w zakresie obliczania i raportowania luki płacowej?
  • Luka płacowa – co dalej? Działania naprawcze.
  • Luka płacowa w Polsce na tle innych krajów Świata i Europy. Czy polskie firmy będą w stanie skorzystać z tych doświadczeń?
  • Rekomendowane podejście do liczenia luki w Polsce.
  • Jak w praktyce ograniczać wysokość luki – doświadczenia Mercer z projektów ograniczania wysokości luki realizowanych dla klientów w UE.

Termin: 3 kwietnia br., godz. 11:00-11:45, online.

Prelegenci:
Sławomir Paruch, radca prawny, partner,
Michał Włodarczyk, adwokat, partner,
Monika Rżanek, Senior Talent Strategy Consultant / IE and UK Gender Pay Gap Expert, Mercer Poland,
Tomasz Janiga, Senior Consultant / Pay Equity Expert, Mercer Poland.

Udział jest bezpłatny. Rejestracja: tutaj.

Czy zwolnienie od psychiatry można kontrolować?

Zwolnienia lekarskie od psychiatry to problem, gdy są wykorzystywane przez nieuczciwych pracowników. Przy zwolnieniach od innych specjalistów można w mniejszym lub większym rozmiarze zweryfikować jednostkę chorobową, np. złamanie kości potwierdzić zdjęciem RTG, a grypę oględzinami gardła. W przypadku niektórych chorób psychicznych, jak np. depresja, to przede wszystkim rozmowa z pacjentem. Tu pozostaje mieć wiarę w psychiatrów, że potrafią i chcą odróżnić chorobę od symulanctwa. – r. pr. Łukasz Chruściel komentuje dla Rzeczpospolitej.

Artykuł: tutaj.

Łączenie pracy na pełny etat ogranicza tylko możliwość jej faktycznego wykonywania

Pracownik może nawiązać stosunek pracy z dwoma, pięcioma, a nawet dziesięcioma pracodawcami, a tytuły te będą podstawami do objęcia obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym pod warunkiem, że praca będzie rzeczywiście świadczona w sposób zgodny z umową. O pozorności można mówić tylko wtedy, gdy praca (lub wkład kwalifikowany przez pracodawcę jako praca) nie jest świadczona w ramach umowy. – r. pr. Łukasz Chruściel komentuje dla Rzeczpospolitej.

Artykuł: tutaj. 

Polska deleguje coraz więcej cudzoziemców spoza UE do pracy w innych państwach Unii

Delegowanie z Polski pracowników spoza UE do innych krajów UE, takich jak Niemcy, Holandia czy Belgia, wiąże się z koniecznością zapewnienia zgodności z przepisami imigracyjnymi kraju wykonywania pracy. Pomimo zasady swobody świadczenia usług w UE, możliwość delegowania cudzoziemców napotyka liczne ograniczenia wynikające z regulacji migracyjnych poszczególnych państw. – Karolina Schiffter komentuje dla Dziennika Gazety Prawnej.

Artykuł: tutaj. 

UE już przedłużyła pobyt Ukraińcom, Polska znowu zwleka

Polski ustawodawca w kwestii przedłużenia ochrony czasowej dla Ukraińców po raz kolejny nie nadąża za swoim unijnym odpowiednikiem. Władze UE już w połowie ubiegłego roku wydłużyły ochronę dla Ukraińców, podczas gdy Polska kilka tygodni wcześniej przedłużyła uprawnienia wynikające ze specustawy ukraińskiej jedynie do 30 września 2025 r. Ostatecznie i tak jesteśmy zobowiązani do zapewnienia tej ochrony do 4 marca 2026 r., a gdy Unia zdecyduje o kolejnych przedłużeniach – nawet dłużej, ponieważ wymaga tego prawo unijne. – adw. Karolina Schiffter komentuje dla Dziennika Gazety Prawnej.

Artykuł: tutaj. 

Deregulacja prawa gospodarczego zagrożeniem dla pracowników. Propozycje dotyczące kontroli PIP i ZUS pod ostrzałem resortu pracy

W 2024 r. po raz kolejny wzrosła liczba nielegalnie zatrudnionych obcokrajowców. Okazuje się, że zaostrzenie kar w praktyce nie prowadzi do lepszych rezultatów. Wiele firm nie obawia się kontroli, które są w rzeczywistości bardzo rzadkie. Aby zapewnić przestrzeganie przepisów imigracyjnych, konieczna jest ich skuteczniejsza egzekucja. Zwiększenie liczebności kontroli może stanowić narzędzie uciążliwe, ale w dłuższej perspektywie – również korzystne dla uczciwych przedsiębiorców. – adw. Karolina Schiffter komentuje dla Dziennika Gazety Prawnej.

Artykuł: tutaj. 

ZUS nie może kwestionować sposobu badania sytuacji socjalnej pracowników

Sąd apelacyjny wyraźnie podkreśla, że ZUS nie ma prawa do ingerencji w zasady przydziału świadczeń socjalnych, czyli w sposób badania sytuacji socjalnej osób uprawnionych. Wskazuje przy tym, że kompetencje ZUSu ograniczają się tylko do weryfikacji czy świadczenie było finansowane ze środków przeznaczonych na cele socjalne w ramach funduszu. W istocie liczy się istnienie podstawy do sfinansowania świadczenia socjalnego w regulaminie oraz przeznaczenie na ten cel środków z funduszu. Stanowisko to niewątpliwie należy uznać za słuszne. – r. pr. Łukasz Chruściel komentuje dla Rzeczpospolitej.

Artykuł: tutaj.

Jak ułożyć grafiki zespołów w środowisku międzynarodowym?

Przedsiębiorstwa o globalnym zasięgu, zatrudniające pracowników w różnych częściach świata, to aktualnie jedni z większych pracodawców w Polsce. Międzynarodowa współpraca nawet w ramach jednej grupy kapitałowej potrafi być bardzo złożona i może wymagać wiedzy eksperckiej z wielu dziedzin lub ustawodawstw. Choć takie modele biznesowe niosą liczne korzyści, wiążą się również z wyzwaniami, szczególnie w zakresie organizacji czasu pracy. – r. pr. Kinga Polewka-Włoch oraz Magdalena Pawełczyk komentują dla Rzeczpospolitej.

Artykuł: tutaj.

Konferencja: Zatrudnienie cudzoziemców w Polsce – jak uniknąć błędów proceduralnych

Zapraszamy do udziału w konferencji Zatrudnienie cudzoziemców w Polsce – jak uniknąć błędów proceduralnych, organizowanej przez Rzeczpospolitą.

W ramach wydarzenia r. pr. Tomasz Rogala przedstawi temat: Jak uniknąć najczęstszych błędów w procesach legalizacji pracy i pobytu:

1. Identyfikowanie potrzeby uruchomienia procesu legalizacji pracy / pobytu. Najczęstsze błędy popełniane na etapie rekrutacji i w trakcie zatrudnienia cudzoziemca. W szczególności:

  • Weryfikacja prawa do pracy cudzoziemca – pełny vs. ograniczony dostęp do rynku pracy.
  • Weryfikacja prawa pobytu cudzoziemca – identyfikowanie przypadków uprawniających i nieuprawniających do pracy.
  • Zmiany warunków zatrudnienia wymagające dopełnienia uprzednich formalności imigracyjnych.

2. Prowadzenie procesu legalizacji pracy / pobytu cudzoziemca – najczęstsze błędy na etapie przygotowywania wniosku i na etapie toczącego się postępowania. W szczególności:

  • Kompleksowe planowanie procesu imigracyjnego.
  • Postępowania uruchamiane na wniosek pracodawcy – najczęstsze błędy we wnioskach i w trakcie postępowania.
  • Postępowania uruchamiane na wniosek cudzoziemca – najczęstsze błędy pracodawców, najczęstsze błędy cudzoziemców.

3. Zatrudnianie obywateli Ukrainy na podstawie tzw. specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy – najczęstsze błędy. W szczególności:

  • Zasady składania i ponawiania powiadomień o zatrudnieniu obywatela Ukrainy do urzędu pracy.
  • Pułapki związane z zatrudnianiem obywateli Ukrainy na innej podstawie niż powiadomienie do urzędu pracy.

Termin: 17 marca br., godz. 9:45-13:00, online.

Szczegółowa agenda oraz rejestracja: tutaj.

Warsztaty: Zarządzanie relacjami ze związkami zawodowymi – II edycja

Zapraszamy Państwa na kolejną edycję cyklu warsztatów, który poświęcony jest praktycznym aspektom budowania relacji i prowadzenia współpracy z organizacjami związkowymi.

Podczas warsztatów szczególną uwagę poświęcimy wyzwaniom, z jakimi mierzą się osoby odpowiedzialne za zarządzanie relacjami związkowymi w imieniu pracodawcy. Powiemy, jak sprostać tym wyzwaniom, jakich błędów unikać oraz jak zarządzać współpracą ze związkami zawodowymi tak, aby była efektywna, skuteczna, zgodna z prawem oraz z interesami firmy. Omówimy konkretne przykłady, problemy i rozwiązania.

1. Wnioski, prośby, zażalenia – jak prowadzić komunikację z organizacją związkową?
19 marca br., godz. 11:00-11:45, online. Rejestracja: tutaj.

2. Spory zbiorowe, negocjacje płacowe – jak zarządzać oczekiwaniami związków zawodowych?
17 kwietnia br., godz. 11:00-11:45, online. Rejestracja: tutaj.

3. Samorządność i niezależność związków zawodowych – optymalizacja kosztów współpracy
15 maja br., godz. 11:00-11:45, online. Rejestracja: tutaj.

Uczestnicy co najmniej dwóch spotkań z cyklu otrzymają bezpłatne certyfikaty potwierdzające ukończenie warsztatów. Udział jest bezpłatny.

Pobierz broszurę: tutaj.

Podaj swoją nazwę użytkownika lub adres email. Otrzymasz na maila link do zresetowania hasła.