HR Sygnał: Dyrektywa o ochronie sygnalistów

Czytaj więcej

Jak pomóc Ukrainie?
 

Czytaj więcej

Jak wspierać pracownice przechodzące korektę płci? Prawnik wyjaśnia

Na szczególną uwagę pracodawców zasługuje proces tranzycji płci pracownic. Wynika to z faktu, że dla kobiet przepisy prawa pracy przewidują pewne odmienności w zakresie procesu świadczenia pracy, które nie dotyczą mężczyzn. Pojawia się zatem pytanie, w jaki sposób pracodawca może okazać wsparcie pracownicy w okresie tranzycji i jakie kroki powinien podjąć w celu zapewnienia jej komfortu pracy. – r. pr. Paweł Sych oraz r. pr. Michalina Lewandowska-Alama komentują dla kobieta.rp.pl.

Artykuł tutaj.

Poradnik: Whistleblowing – jak wdrożyć procedurę zgłaszania wewnętrznych nieprawidłowości

Najpóźniej do 25 września br. pracodawcy muszą spełnić nowe obowiązki, jakie wynikają z ustawy z 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów (Dz.U. poz. 1937; dalej:

u.o.s.). A w związku z tym, że implementacja nowych regulacji wewnątrz organizacji przypada na okres wakacyjny, to może być dużym wyzwaniem organizacyjnym. Największym wyzwaniem dla przedsiębiorców i jednocześnie ich podstawowym obowiązkiem jest wprowadzenie wewnętrznej procedury dokonywania zgłoszeń oraz zapewnienie funkcjonowania przeznaczonych do tego kanałów. Szacuje się, że ten obowiązek tylko w Polsce będzie dotyczył ponad 30 tys. pracodawców. Aby ułatwić wdrożenie procedur zgłoszeń wewnętrznych, przygotowaliśmy praktyczny poradnik. – r. pr. Karolina Kanclerz, adw. Bartosz Tomanek, r. pr. Piotr Kuźniak, apl. radc. Oskar Kwiatkowski, apl. radc. Kamil Nazimek, apl. adw. Zuzanna Janelli, apl. radc. Mateusz Krajewski, apl. adw. Łukasz Marzec oraz Katarzyna Stępień dla Dziennika Gazety Prawnej.

Poradnik dostępny tutaj.

Cyfrowe przyspieszenie w kontrolach PIP

Rewolucja w postępowaniach kontrolnych – inspektor pracy będzie mógł badać sytuację w firmie zdalnie, np. za pośrednictwem wideorozmowy czy służbowego e-maila. Istotny będzie sposób jego wdrożenia: musi on uwzględnić specyfikę dokumentacji pracowniczej i dążyć do zmniejszenia obciążeń kontrolowanej firmy. Dokumentacji pracowniczej nie można w sposób nieszyfrowany przesyłać na adres e-mail inspektora prowadzącego kontrolę. Jej obieg powinien się odbywać przez dedykowaną i zabezpieczoną platformę PIP lub przez obecnie stosowane portale, jak Praca.gov.pl czy e-PUAP. Aby kontrole zdalne PIP dobrze funkcjonowały, należy jednak wprowadzić pewne zmiany w zasadach ich realizacji, tak aby np. obejmowały tylko wybrane obszary. – adw. Karolina Schiffter komentuje dla Dziennika Gazety Prawnej.

Artykuł: tutaj.

Dobro firmy uzasadni czasowy zakaz pracy

Elementem stosunku pracy jest obowiązek, ale również prawo świadczenia pracy przez pracownika. W tym kontekście pracodawcy często stoją przed dylematem, czy mogą swobodnie decydować o tym, że zwalniają pracownika z obowiązku świadczenia pracy. Nie ma wątpliwości, że jest to dopuszczalne w przypadkach wskazanych w ustawie, przykładowo w okresie wypowiedzenia umowy o pracę. Co jednak z sytuacjami, w których interes pracodawcy lub inne okoliczności przemawiają za tym, aby pracownik czasowo nie wykonywał swoich obowiązków – np. w czasie trwania postępowania wyjaśniającego, które dotyczy właśnie tego pracownika? – r. pr. Karolina Kanclerz oraz apl. radc. Kamil Nazimek komentują dla Rzeczpospolitej.

Artykuł tutaj.

Sygnalista zgłosi naruszenie prawa także na WhatsAppie

Nowoczesny przedsiębiorca musi wykazać się dużą elastycznością, jeśli chce przekonać sygnalistów, że zgłaszanie jest proste. Pracodawcy powinni się zastanowić, jaki sposób przyjmowania zgłoszeń zapewni równowagę między nakładem pracy administracyjnej i dostępnością kanałów zgłoszeń dla sygnalistów. Sygnalista będzie mógł zgłosić swoje spostrzeżenia pracodawcy za pomocą WhatsAppa, Messengera lub innych komunikatorów, o ile pracodawca przewidzi taki kanał komunikacji. Może to sprzyjać ujawnianiu nieprawidłowości przez pracowników i przyczynić się do szybszej ich eliminacji. – adw. Bartosz Tomanek oraz apl. radc. Mateusz Krajewski komentują dla Dziennika Gazety Prawnej.

Artykuł: tutaj.

Funduszowe czwartki – pytania i odpowiedzi

Pytanie #134: Czy jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, którym ustawa przyznaje zdolność prawną („ułomne osoby prawne”), mogą przeznaczyć w drodze darowizny świadczenia na działalność socjalną pracodawcy? 

Odpowiedź: Tak. Co prawda art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy wymienia jedynie osoby fizyczne i prawne, ale nie ma żadnych przeszkód, by darczyńcą świadczeń z przeznaczeniem na fundusz były także jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, którym ustawa przyznaje zdolność prawną.

Zatrudnianie cudzoziemców 2024

Zapraszamy do lektury kolejnego wydania naszej flagowej publikacji przygotowanej przez Zespół Global Mobility & Immigration: Zatrudnianie cudzoziemców – wydanej wspólnie z Dziennikiem Gazetą Prawną.

W publikacji zostały omówione następujące zagadnienia:

  • Jakie formalności wiążą się z zatrudnianiem cudzoziemców?
  • Kto jest uprawniony do wykonywania pracy bez zezwolenia na pracę?
  • Jak wygląda procedura uzyskiwania zezwoleń na pracę?
  • Zatrudnianie cudzoziemców spoza Unii Europejskiej.
  • Jednolite zezwolenie na pobyt czasowy i pracę.
  • Szczególne zasady dotyczące zatrudnienia obywateli Ukrainy.

Publikacja dostępna na stronie Dziennika Gazety Prawnej.

Sygnaliści czy donosiciele?

Wdrożenie przepisów o sygnalistach to obecnie temat numer jeden u każdego większego pracodawcy. Dawno już nie było mechanizmów tak długo i obszernie dyskutowanych. Ustawa zakłada ochronę sygnalisty przed represjami, jakie mogą go spotkać w związku ze zgłoszeniem czy ujawnieniem publicznym nieprawidłowości. Nie oznacza to jednak, że sygnaliście przyznano ogólny immunitet przed wszelkimi działaniami pracodawcy. W szczególności należy obalić mit, że sygnalisty nie można zwolnić. Nic bardziej mylnego. Przepisy nie dają bowiem sygnaliście ochrony absolutnej, wręcz odwrotnie, upoważniają pracodawcę do korzystania ze swoich uprawnień. – r. pr. Sławomir Paruch oraz r. pr. Karolina Kanclerz komentują dla Rzeczpospolitej.

Link do artykułu: tutaj.

Podaj swoją nazwę użytkownika lub adres email. Otrzymasz na maila link do zresetowania hasła.