HR Sygnał: Dyrektywa o ochronie sygnalistów

Czytaj więcej

Jak pomóc Ukrainie?
 

Czytaj więcej

#Alert: Przedłużenie pandemicznych ograniczeń do końca września

Rozporządzenie Rady Ministrów wczoraj wieczorem ukazało się w Dzienniku Ustaw, a już dziś (31 sierpnia) wchodzi w życie.

Główne założenia:

  • Przedłużenie obowiązujących nakazów i zakazów pandemicznych do 30 września 2021 r.
  • Rozszerzenie katalogu podmiotów zwolnionych z obowiązku odbycia kwarantanny po przekroczeniu granicy RP na uczestników konferencji
  • Wprowadzenie obowiązku udokumentowania okoliczności zwalniającej z odbycia kwarantanny (np. certyfikat uczestnictwa)
  • Modyfikacja przepisów dot. świadczenia usług gastronomicznych w pociągach objętych obowiązkową rezerwacją miejsc
  • Rozwinięcie katalogu okoliczności, w których maseczka nie jest obowiązkowa – egzaminy

Link do rozporządzenia tutaj.

Zespół PCS Paruch Chruściel Schiffter | Littler dla wygody Klientów na bieżąco śledzi wszystkie istotne zmiany legislacyjne. Zapraszamy do obserwowania naszego profilu, na którym każdego dnia dzielimy się z Państwem dawką niezbędnej wiedzy.

KONTAKT:

Karolina Kanclerz
Radca prawny, partner
karolina.kanclerz@pcslegal.pl

Oskar Kwiatkowski
Prawnik
oskar.kwiatkowski@pcslegal.pl

Kontrola trzeźwości w zakładach pracy

Trwają prace nad ustawą nowelizującą przepisy kodeksu pracy oraz ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Ustawodawca zdecydował się jednoznacznie uregulować kwestię możliwości przeprowadzania kontroli trzeźwości przez pracodawców. – r. pr. Paweł Sych oraz Patryk Kozieł komentują dla Magazynu PZZW.

Artykuł: tutaj.

 

Webinar: PPK – dlaczego program się nie udał?

Kancelaria PCS Paruch Chruściel Schiffter | Littler Global wraz z firmą Mercer zaprasza do udziału w webinarze: PPK – dlaczego program się nie udał?

Podczas webinaru omówimy między innymi następujące zagadnienia:

  1. Reforma PPK – ocena PPK po 2 latach od ich wprowadzenia
  2. PPK – czy to atrakcyjny benefit dla pracownika? Przystąpić, czy zrezygnować?
  3. PPK z perspektywy pracodawcy – alternatywne formy planów emerytalnych. PPE, PPO, plany oparte na IKZE, IKE, a może coś absolutnie nowatorskiego, np. wypłaty podobne do kodeksowych odpraw emerytalno – rentowych?

Termin: 8 września br., godz. 10:00 – 11:00, online.

 

Prelegenci:

Krzysztof Nowak, partner w Mercer Polska,

Sławomir Paruch, radca prawny, partner w PCS Paruch Chruściel Schiffter | Littler Global,

Bartosz Wszeborowski, adwokat, prawnik w PCS Paruch Chruściel Schiffter | Littler Global.

 

Udział wydarzeniu jest bezpłatny.

Zgłoszenia prosimy kierować na: perspektywyhr@pcslegal.pl

Zakaz handlu w niedziele. Wysoka grzywna za nieprawidłowości w ewidencji

Pierwszego września przedsiębiorca nie będzie jeszcze wiedział, jakie miał przychody w sierpniu. Ustalenie tego w ciągu jednego dnia jest praktycznie niemożliwe. To rodzi pytania o dopuszczalność otwarcia placówki w niedzielę przypadającą na początku miesiąca – r. pr. Robert Stępień komentuje dla Dziennika Gazety Prawnej.

Artykuł: tutaj.

IV Polski Kongres Prawa Pracy

Zapraszamy do udziału w IV Polskim Kongresie Prawa Pracy organizowanym przez wydawnictwo Must Read Media, który odbędzie się 29-30 września br.

W ramach konferencji nasi Prawnicy wygłoszą następujące prelekcje:

1. Mobbing w pracy zdalnej – problemy praktyczne 

    r. pr. Karolina Kanclerz, partner

2.  Ochrona danych osobowych pracowników oraz osób ubiegających się o pracę

    r. pr. Paweł Sych, starszy prawnik

Rejestracja oraz szczegółowa agenda: tutaj.

HR Sygnał: Przeprowadzone wysłuchanie i co dalej, czyli jak przygotować protokół?

Ostatnim razem dzieliliśmy się z Państwem wskazówkami dotyczącymi przebiegu wysłuchania. Jego rezultat w postaci wniosków i ustaleń powinien przybrać formę protokołu, którego będzie dotyczyć dzisiejszy artykuł.

Prawidłowo sporządzony protokół powinien stanowić przelane na papier streszczenie wszystkich przeprowadzonych rozmów. Nie oznacza to jednak, że nie można pewnych kwestii pominąć. Wręcz przeciwnie – umiejętnie przygotowany protokół powstaje w oparciu o starannie przeprowadzoną selekcję materiału dowodowego. Część wyjaśnień słuchanych osób może okazać się bowiem nieprzydatna z perspektywy celu postępowania, zwłaszcza wówczas, gdy świadkowie wypowiadali się swobodnie, nie odpowiadając na żadne konkretne pytanie. Nie ma sensu również kilkakrotnie (np. przy streszczaniu wyjaśnień każdego słuchanego) przytaczać potwierdzenia faktów bezspornych, jak np. że Spółka X zatrudniła Pracownika Y dnia 1 stycznia 2020 r. (zwłaszcza gdy fakt ten potwierdzają dokumenty).

Nie ma jednej wyłącznie prawidłowej metodologii sporządzania protokołu. Jego podziału można dokonać według słuchanych osób (osobna część na każdego świadka), daty (osobna część na dany dzień rozmów), czy wreszcie bloków tematycznych (osobna część na każdą podejmowaną problematykę). Ważne, aby przyjmując dany format konsekwentnie się go trzymać. Metodologia powinna też być dostosowana do specyfiki danego postępowania oraz odpowiadać wewnętrznym praktykom konkretnej organizacji.

Format, którego nie rekomendujemy to taki, w którym protokół skonstruowany jest na zasadzie: pytanie – odpowiedź. Taka metodologia sprawia, że treść protokołu jest nieprzejrzysta bo podzielona formalnie, a nie merytorycznie, przez co trudno wyprowadzić odpowiednie wnioski. Dodatkowo, błędnie zakłada, że każda przekazana przez świadka informacja stanowi odpowiedź na jakieś pytanie, gdy w rzeczywistości pewnymi faktami świadkowie dzielą się z własnej inicjatywy, a inne udaje się poznać wypadkowo, np. w związku z opisywaniem innego, pozornie niezwiązanego zagadnienia.

Nie można wykluczyć, że część komisji zdecyduje się na tworzenie transkrypcji przeprowadzonych rozmów. Takie rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Głównymi wadami takiej czynności są czasochłonność oraz brak przejrzystości. Jednak zaletą będzie to, że umożliwia ona zapoznanie się z każdym zdaniem wypowiedzianym przez osobę wysłuchiwaną, co może w niektórych okolicznościach być przydatne.

W protokole należy zadbać też o pewne kwestie formalne. Streszczając wiadomości z danego spotkania należy podać m.in. jego datę oraz sposób i miejsce przeprowadzenia (jeśli odbyło się zdalnie – przykładowo wykorzystaną platformę). Nie tylko uwierzytelni to treść dokumentu, podkreślając jego wartość dowodową, ale także ułatwi ewentualną dalszą pracę, gdy na późniejszych etapach okaże się konieczne sięgnięcie wstecz do poczynionych ustaleń. Pod protokołem, a także każdym wydzielonym jego fragmentem powinien znaleźć się podpis – czy to całej komisji, czy też samego jej przewodniczącego.

Przygotowując protokół trzeba wreszcie kierować się tym, do kogo ma on trafić. Wiedząc, iż jego treść zostanie przedstawiona zarządowi dużego przedsiębiorstwa trzeba skrócić go do granic możliwości, tak, aby każdy adresat faktycznie miał szansę zapoznania się z nim. Jeśli w dalszym ciągu protokół wydaje się za długi, warto rozważyć przygotowanie także okrojonej jego wersji, zawierającej jedynie podsumowanie wniosków, w ten sposób dając potencjalnemu czytelnikowi wybór co do wersji, po którą sięgnie. Jeśli wiemy, iż w gronie adresatów znajduje się osoba niemówiąca po polsku, przynajmniej wspomniana wersja skrócona powinna zostać opracowana także w języku dla niej zrozumiałym, którym najczęściej będzie oczywiście język angielski.

Ocena rodzaju łączącego strony stosunku prawnego; brak prawnego domniemania istnienia stosunku pracy

Nawiązując współpracę strony dają wyraz swojej woli co do rodzaju stosunku prawnego, który zamierzają zawrzeć i mają w tym zakresie wybór. Ustalenie istnienia stosunku pracy w miejsce zawartej przez strony umowy cywilnoprawnej może mieć miejsce tylko, jeśli świadczy o tym całokształt okoliczności składających się na relację powstałą na gruncie tej umowy. – r. pr. Kinga Polewka-Włoch oraz Patryk Kozieł komentują dla ius.focus.

Artykuł dostępny jest tutaj.

WEBINAR: Praca tymczasowa, outsourcing, umowy o świadczenie usług – który model prawidłowy?

Zapraszamy do udziału w webinarze: Praca tymczasowa, outsourcing, umowy o świadczenie usług – który model prawidłowy?

Podczas spotkania omówimy m.in. następujące zagadnienia:

1. Tzw. zatrudnienie zewnętrzne – w jakich formach najczęściej występuje
a. zatrudnienie tymczasowe;
b. leasing pracowników („agencje pracy nie-tymczasowej”);
c. outsourcing (umowa o świadczenie usług).

2. Podstawowe różnice pomiędzy poszczególnymi formami
a. tymczasowy czy trwały charakter;
b. miejsce pracy;
c. forma kierownictwa;
d. rozdzielenie roli pracodawcy formalnego i funkcjonalnego.

3. Stan prawny w Polsce
a. praca tymczasowa – jedyny bezpośrednio uregulowany model zatrudnienia zewnętrznego;
b. brak przepisów systemowych dot. zatrudnienia zewnętrznego – leasing i outsourcing w „szarej strefie” regulacyjnej;

4. Zatrudnienie zewnętrzne – który model wybrać?
a. korzyści i ryzyko prawne przy poszczególnych formach zatrudnienia zewnętrznego;
b. jak minimalizować ryzyko;
c. na co zwracać uwagę podejmując decyzje o zatrudnieniu zewnętrznym.

Termin: 2 września br., godz. 11:00-12:00, online.

Udział wydarzeniu jest bezpłatny.

Zgłoszenia prosimy kierować na: perspektywyhr@pcslegal.pl

WEBINAR: Zawieranie i rozwiązywanie umów o pracę online – kiedy warto korzystać z tych rozwiązań i jak prawidłowo je stosować?

Zapraszamy do udziału w webinarze: Zawieranie i rozwiązywanie umów o pracę online – kiedy warto korzystać z tych rozwiązań i jak prawidłowo je stosować?

Podczas webinaru omówimy m.in. następujące zagadnienia:

  • Zawieranie umów o pracę online – czy pracownik musi mieć podpis kwalifikowany, aby było możliwe?
  • Czy online zawsze oznacza brak „papierologii”, czyli jakie dokumenty związane z zatrudnieniem muszą zostać sporządzone na piśmie?
  • Rozwiązywanie umowy o pracę online krok po kroku.
  • Na co uważać rozwiązując umowę o pracę online i jakie mogą być negatywne konsekwencje ewentualnych zaniedbań w tym zakresie?
  • Kiedy rozwiązanie umowy o pracę online jest formą, z której warto skorzystać, a kiedy lepiej wybrać inną?

Termin: 15 września br., godz. 11:00-12:00, online.

Udział wydarzeniu jest bezpłatny.

Zgłoszenia prosimy kierować na: perspektywyhr@pcslegal.pl

Podaj swoją nazwę użytkownika lub adres email. Otrzymasz na maila link do zresetowania hasła.