HR Sygnał: Dyrektywa o ochronie sygnalistów

Czytaj więcej

Jak pomóc Ukrainie?
 

Czytaj więcej

Zdrowe miejsce pracy: Workation – nie wszystko złoto, co się świeci, czyli o ryzykach pracy w promieniach hiszpańskiego słońca

02.08.2022

Lato w pełni, za oknem żar leje się z nieba, a w zakładach pracy spokój i cisza – tak wygląda większość miejsc pracy w okresie wakacyjnym. Pracodawcy nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że coraz więcej pracowników marzy o długich wakacjach bez rezygnacji z pracy. O czym mowa?

O nowym trendzie „Workation” (work+vaction), inaczej nazywanym także „Bleisure” (business+leisure). Choć brzmi to jak american dream, to niejednemu pracodawcy taka perspektywa może spędzać sen z powiek ze względu na ilość ryzyk, jakie wiążą się z wakacjo-pracą. Poniżej przedstawiamy Państwu część z nich.

I. Workation a work-life balance

Pracownicy twierdzą, że wakacjo-praca ma przede wszystkim służyć ich komfortowi psychicznemu i odpoczynkowi. W jaki sposób? Do popołudnia będą pracować na rzecz pracodawcy, a następnie będą korzystać z uroków wakacji wraz z towarzyszącymi im osobami bliskimi. Czy jednak każdy pracownik będzie w stanie oprzeć się hiszpańskiemu słońcu, leżąc z laptopem nad basenem, popijając chłodny napój z palemką?

Workation może zaburzyć motywację pracowników do pracy, a to z kolei może negatywnie wpłynąć na zachowanie odpowiedniej równowagi pomiędzy życiem zawodowym, a prywatnym. Wielu pracowników może ulec pokusie kąpieli w oceanie kosztem odłożenia pracy „na później” i dokończenia jej wieczorem – słońce już zajdzie, rozpraszających bodźców będzie mniej, towarzysząca rodzina to „zrozumie”, a budzik i tak obudzi nas rano do pracy. W takiej sytuacji pracownik nie będzie ani w 100% zaangażowany w pracę, ani nie skorzysta w 100% z wakacyjnego odpoczynku.

II. Workation a czas pracy

Powyższe zachwianie równowagi pomiędzy życiem zawodowym, a prywatnym będzie miało wpływ na czas pracy danego pracownika. Nie tylko istnieje ryzyko odkładania pracy „na później”, ale również samego problemu rozliczania czasu pracy. Brak odpowiednich postanowień i uzgodnień z pracownikiem, może doprowadzić do nadużyć ze strony pracowników i narazić jednocześnie pracodawcę na dodatkowe koszty, a także możliwość naruszenia dobowej lub tygodniowej normy odpoczynku.

III. Workation a BHP

Niemniej istotną kwestią pozostaje również BHP i ewentualne wypadki przy pracy pracownika przebywającego na workation. O ile projektowane przepisy o pracy zdalnej dzielą obowiązki z zakresu BHP pomiędzy pracownika a pracodawcę, to nie można z góry założyć, że oświadczenie pracownika o posiadaniu odpowiednich warunków lokalowych i technicznych w każdym przypadku będzie odzwierciedlało rzeczywistość. Pozostaje również zastanowić się nad tym, co w sytuacji gdy pracownik ulegnie wypadkowi przy pracy. W jaki sposób należy przeprowadzić postępowanie wypadkowe, gdy pracownik znajduje się na innym kontynencie, jak zbadać okoliczności wypadku lub spisać protokół powypadkowy. Przepisy nie zwalniają pracodawcy od powyższych obowiązków – nawet w przypadku pracy zza granicy.

IV. Podsumowanie

Planując tak atrakcyjny benefit dla swoich pracowników, pracodawcy powinni go przeanalizować pod kątem możliwych ryzyk. Oprócz powyższych kwestii dot. BHP, pracodawcy powinni w szczególności ustalić czy pracownik będzie miał prawo do pracy z miejsca workation, a także czy na pracodawcy ciążą obowiązki podatkowe lub składkowe. Ich naruszenie może wiązać się z sankcjami zgodnie z lokalnym prawem.

Gdyby mieli Państwo więcej pytań z zakresu Workation zapraszamy do kontaktu.