Zdrowe miejsce pracy: Obowiązki BHP wobec pracowników zdalnych po nowelizacji
21.06.2022
22 czerwca 2022 r. rozpoczną się w Sejmie prace nad projektem ustawy o zmianie Kodeksu pracy oraz niektórych innych ustaw, który wprowadzi na stałe pracę zdalną.
Wśród pracodawców pojawiają się w związku z tym pytania w jaki sposób i kiedy wprowadzić nowe regulacje. Powyższe wzbudza obawy, gdyż pracodawca, który nie będzie przestrzegał obowiązków z zakresu BHP, może narazić się na grzywnę nawet do 30 tys. zł.
- Pracodawca zachowuje wobec pracownika zdalnego niemal wszystkie obowiązki z zakresu BHP, które przewiduje Kodeks pracy (za wyjątkiem np. obowiązku udzielenia pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, czy też organizowania stanowiska pracy i dbania o ich stan, co jest z oczywistych względów niemożliwe w przypadku pracy zdalnej).
- Najistotniejszym obowiązkiem Pracodawcy będzie przeprowadzenie oceny ryzyka zawodowego – zidentyfikowanie zagrożenia dla zdrowia i życia pracowników, uwzględniając czynniki mechaniczne, fizyczne, chemiczne, biologiczne, które mogą wystąpić w trakcie wykonywania pracy zdalnej.
- Na tej podstawie pracodawca musi opracować informację zawierającą m.in. zasady i sposoby właściwej organizacji stanowiska pracy zdalnej z uwzględnieniem wymagań ergonomii, zasady bezpiecznego i higienicznego wykonywania pracy zdalnej oraz zasady postępowania w sytuacjach awaryjnych stwarzających zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego.
- Pracodawca przed dopuszczeniem pracownika do pracy zdalnej będzie musiał odebrać od pracownika oświadczenia:
- o zapoznaniu się z przygotowaną przez pracodawcę oceną ryzyka zawodowego oraz informacją zawierającą zasady bezpiecznego i higienicznego wykonywania pracy, w którym pracownik zobowiązuje się do ich przestrzegania oraz
- potwierdzające, że na stanowisku pracy zdalnej w miejscu wskazanym przez pracownika i uzgodnionym z pracodawcą są zapewnione bezpieczne i higieniczne warunki tej pracy.
Ze względu na krótkie vacatio legis (14 dni od wejścia w życie ustawy), Pracodawca, który będzie chciał wprowadzić u siebie pracę zdalną lub hybrydową, powinien odpowiednio wcześnie dokonać oceny ryzyka zawodowego, a także przygotować wzory informacji przekazywanej dla pracownika oraz oświadczeń.
Chętnie wesprzemy Państwa we wszelkich kwestiach związanych z nadchodzącymi zmianami związanymi z pracą zdalną.