
Cykl #MobbingPoNowemu: Obowiązek aktywnego i stałego przeciwdziałania mobbingowi
02.04.2025
Cykl #MobbingPoNowemu: Obowiązek aktywnego i stałego przeciwdziałania mobbingowi.
W ramach planowanej nowelizacji kodeksu pracy, pracodawcy będą zobowiązani do aktywnego i stałego przeciwdziałania mobbingowi poprzez stosowanie działań prewencyjnych, wykrywanie oraz właściwe reagowanie, a także poprzez działania naprawcze i wsparcie osób dotkniętych mobbingiem.
Co oznacza aktywne i stałe przeciwdziałanie w praktyce?
Ustawodawca nie precyzuje pojęć „aktywnego” i „stałego” przeciwdziałania, co sprawia, że mogą one budzić wątpliwości interpretacyjne. Słownik Języka Polskiego wskazuje, że „stale” oznacza coś, co odbywa się bez przerwy, natomiast „aktywnie” odnosi się do inicjatywy i zaangażowania.
Ponieważ nie określono katalogu konkretnych działań, pracodawca ma swobodę w doborze środków, które odpowiadają jego możliwościom oraz specyfice organizacji. Ważne jest, aby podejmowane działania były systematyczne.
Na jakich działaniach powinni się skupić pracodawcy, aby skutecznie wywiązać się z obowiązku aktywnego i stałego przeciwdziałania mobbingowi?
- Proaktywne podejście do tworzenia kultury organizacyjnej, w której nie ma przyzwolenia na mobbing – systematyczna praca nad wartościami organizacyjnymi, wspierającymi szacunek, współpracę i zrozumienie w zespole.
- Wdrożenie długoterminowej polityki w zakresie rozpoznawania, zgłaszania i skutecznego reagowania na przypadki mobbingu.
- Wyznaczenie osoby (CAMO – Chief AntiMobbing Officer) lub zespołu odpowiedzialnego za koordynację działań antymobbingowych, który zapewni spójność działań w zakresie szkoleń, komunikacji, procedur oraz wyznaczonych osób do wsparcia w trudnych sytuacjach.
- Organizowanie regularnych szkoleń dla pracowników oraz kadry menedżerskiej, które zwiększają świadomość i kompetencje w zakresie zapobiegania mobbingowi i budowania zdrowej atmosfery w zespole.
Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego (sygn. I PK 55/19), przeciwdziałanie mobbingowi powinno być zarówno realne, jak i efektywne. Oznacza to, że działania podejmowane przez pracodawcę nie mogą ograniczać się jedynie do formalnych rozwiązań, tj. posiadania procedury. Muszą to być kompleksowe działania, które rzeczywiście wpływają na poprawę kultury organizacyjnej i zapewniają realną ochronę pracownikom.
Więcej w kolejnych publikacjach z cyklu #MobbingPoNowemu.
Zachęcamy do śledzenia i kontaktu.