
Cykl webinarów: Nowoczesny Pracodawca
17.01.2025
Zapraszamy do udziału w webinarach z cyklu „Nowoczesny Pracodawca”, poświęcony nowinkom, trendom, nowościom HR.
1. Rewolucja w L4 – uszczelnienie przepisów czy nowe pola do nadużyć?
Nasi eksperci, adw. Michał Włodarczyk i adw. Ilona Zacharska, przedstawią kluczowe zagadnienia, w tym:
- Możliwość pracy na L4,
- Skutki przebywania w innym miejscu niż wskazane w zwolnieniu lekarskim,
- Wykonywanie pracy u innego pracodawcy podczas L4
- Czy L4 będziemy mogli wykorzystać na zagraniczne wakacje?
Przygotuj się na zmiany i poznaj praktyczne aspekty stosowania nowych przepisów.
Termin: 5 lutego br., godz. 11:00-11:45, online.
2. Jawność wynagrodzeń zagrozi konkurencyjności polskich pracodawców?
Czy wdrożenie dyrektywy o jawności wynagrodzeń to zagrożenie dla polskich przedsiębiorców?
W 2026 mija termin wdrożenia Dyrektywy o jawności wynagrodzeń. Dyrektywa ta ma w założeniu niwelować niezasadne różnice płacowe. Praktyka wyrównywania wynagrodzeń (na gruncie przepisów antydyskryminacyjnych) pokazuje, że równanie może następować jedynie „w górę”.
Pracownicy będą otrzymywać informacje dot. wysokości płac m.in. w ramach rodzajów wykonywanych prac. Część danych będzie upubliczniona m.in. w ogłoszeniach o pracę.
Pracownicy polskich spółek grup kapitałowych, w tym SSC, BPO i GBS będą mogli łatwo porównać swoje wynagrodzenia do swoich koleżanek i kolegów pracujących w ramach grup kapitałowych w Europie Zachodniej. Upublicznieniu i debacie publicznej poddane zostaną dane dot. wynagrodzeń w spółkach grup kapitałowych. Ukazane zostaną różnice, często kilkukrotne, między płacami za odpowiednią pracę w poszczególnych krajach. W istocie, właśnie te różnice były podstawą idei tworzenia w Polsce spółek sektora SSC/BPO/GBS.
- Czy ujawnienie różnic jest zagrożeniem dla bytu pracodawców sektora?
- Czy pracodawcy powinni czuć się zagrożeni?
- Czy kwitnący dziś sektor jest zagrożony? A z nim setki tysięcy dobrze płatnych (z lokalnej perspektywy, jak się okaże) miejsc pracy?
- Czy dyrektywa o jawności wynagrodzeń obróci się przeciw interesowi polskich pracodawców?
Termin: 11 marca br., godz. 11:00-11:45, online.
Prelegenci: r. pr. Sławomir Paruch, r. pr. Robert Stępień, adw. Michał Włodarczyk.
Partner wydarzenia: ASPIRE.
Rejestracja: tutaj.
3. Outsourcing na celowniku PIP
W 2025 roku Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) zapowiedziała intensywne kontrole w zakresie outsourcingu i leasingu pracowniczego, ze szczególnym uwzględnieniem agencji pracy tymczasowej i firm korzystających z ich usług. Celem tych działań będzie analiza czy outsourcing nie jest stosowany w sposób niezgodny z przepisami, w tym do obchodzenia zasad pracy tymczasowej lub do ukrywania zatrudnienia własnego personelu.
Chcesz poznać wyzwania związane z outsourcingiem pracowniczym, dowiedzieć się, jak minimalizować ryzyka prawne i przygotować firmę na kontrolę PIP? Wspólnie z Antal Poland, wiodącą firmą w regionie CEE, zajmująca się outsourcingiem, rekrutacją oraz consultingu HR, omówimy kluczowe zagadnienia i najlepsze praktyki, które pozwolą uniknąć potencjalnych pułapek prawnych.
Podczas webinaru omówimy m.in.
- Plan kontroli PIP na lata 2025–2027.
- Jakie ryzyka wiążą się z outsourcingiem/leasingiem pracowniczym i jak ich unikać?
- Najlepsze praktyki rynkowe w zakresie outsourcingu pracowniczego.
- Jak przygotować firmę na kontrolę PIP?
Dołącz do nas, aby zdobyć praktyczną wiedzę!
Termin: 13 maja br., godz. 11:00-11:45, online.
Prelegenci:
adw. Michał Włodarczyk, Partner w PCS I Littler
Od ponad 12 lat doradza krajowym i międzynarodowym przedsiębiorcom w zakresie prawno-pracowniczych aspektów ich działalności gospodarczej. Wspiera pracodawców m.in. podczas procesu zatrudniania pracowników i wyboru optymalnej formy zatrudnienia, przygotowania umów i wewnętrznych regulacji z zakresu prawa pracy, rozwiązywania umów z pracownikami. Uczestniczył w wielu procesach due diligence oraz wspiera przedsiębiorców w pracowniczych aspektach transakcji M&A. Doradza także w projektach restrukturyzacyjnych, w tym transferach pracowników, zwolnieniach grupowych oraz programach dobrowolnych odejść. Ponadto kompleksowo doradza także m.in. w zakresie ochrony danych osobowych w zatrudnieniu, delegowania pracowników, zatrudniania pracowników tymczasowych i outsourcingu usług, a także reprezentuje pracodawców przed sądami pracy w sporach pracowniczych. Jest autorem wielu publikacji prasowych oraz prowadzi szkolenia i warsztaty z zakresu prawa pracy.
Dominik Kalinowski, Head of Outsourcing w Antal Poland
W Antal Dominik jest odpowiedzialny za opracowanie i wdrożenie procesów, procedur i polityki sprzedażowej dotyczącej usługi Outsourcingu oraz za działania związane z zarządzaniem kontraktorami. Posiada wieloletnie doświadczenie w sprzedaży, marketingu, business developmencie i project managemencie (w tym zarządzaniu projektami outsourcingowymi) zdobyte w międzynarodowych organizacjach z branży usług HR. Z sukcesem wdrażał strategie wejścia produktów na rynek oraz prowadził działania promocyjne wspierające sprzedaż. Prywatnie miłośnik siatkówki, entuzjasta nowoczesnych technologii, posiadacz 2 adoptowanych chartów.
Rejestracja: tutaj.
Udział jest bezpłatny.