HR Sygnał: Dyrektywa o ochronie sygnalistów

Czytaj więcej

Jak pomóc Ukrainie?
 

Czytaj więcej

Zdrowe miejsce pracy: Minimalna temperatura na terenie magazynu, hali produkcyjnej

28.09.2022

Co do zasady, w pomieszczeniach pracy pracodawca powinien zapewnić temperaturę nie niższą niż 14°C. Przez pomieszczenie pracy należy rozumieć pomieszczenie przeznaczone na pobyt pracowników, w którym łączny czas przebywania tych samych pracowników w ciągu jednej zmiany roboczej jest dłuższy niż 2 godziny, a wykonywane czynności mają charakter inny niż dorywczy, bądź praca nie polega tylko na krótkotrwałym przebywaniu związanym z dozorem albo konserwacją urządzeń lub utrzymaniem czystości i porządku. Nie chodzi o konkretne miejsca w obrębie danego pomieszczenia, w którym pracownik wykonuje określone czynności, ale o całe pomieszczenie, które przeznaczone jest na pobyt pracowników w celu świadczenia pracy.

Magazyn lub hala produkcyjna, w których pracownicy przebywają w ciągu jednej zmiany roboczej w sposób opisany powyżej jest pomieszczeniem pracy.

Wymóg zapewnienia w pomieszczeniach pracy temperatury minimalnej na poziomie 14°C nie ma charakteru bezwzględnego. Niestosowanie się do tego obowiązku jest dopuszczalne w przypadku, gdy względy technologiczne powodują konieczność utrzymywania w pomieszczeniu pracy temperatury niższej niż 14°C. Względy technologiczne uniemożliwiające utrzymywanie wyższej temperatury w miejscu pracy to np. konieczność zapewnienia niskiej temperatury w pomieszczeniu ze względu na produkcję produktów mrożonych. W zakładach produkcyjnych sytuacja taka ma miejsce, gdy niska temperatura w miejscu produkcji stanowi warunek prawidłowo przeprowadzonego procesu produkcyjnego np. w przypadku chłodni spożywczych (przetwórstwo mięsa, warzyw, owoców). Przy czym, jeśli w magazynie znajduje się osobne pomieszczenie biurowe, to w tym konkretnym pomieszczeniu temperatura nie powinna spaść poniżej 18°C.

Odstąpienie przez pracodawcę od wykonania obowiązku zapewnienia pracownikom odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach pracy może być naszym zdaniem usprawiedliwione zarówno względami technologicznymi wskazanymi powyżej, jak i aktualnym światowym kryzysem energetycznym.

Kraje europejskie w obliczu nie widzianego od 40 lat, wywołanego wojną na Ukrainie kryzysu energetycznego wprowadzają szeroko zakrojone programy oszczędzania energii. W Polsce administracje rządowa i samorządowa będą od 1 października br. zobowiązane do zmniejszenia zużycia prądu o 10 proc. Rząd wraz z dostawcami energii apelują również do przedsiębiorców, aby maksymalnie ograniczyli zużycie energii.

W tych warunkach oszczędzanie energii stanowi niezbędne narzędzie obrony przeciwko agresji Rosji na Ukrainę. Stanowi ponadto realizacje europejskiego planu dotyczącego oszczędzania zużycia energii. Jednocześnie, mniejsze zużycie energii przez przedsiębiorców może przełożyć się na obniżkę rynkowej ceny energii,  pomóc zapewnić przedsiębiorcom bezpieczeństwo, przetrwanie kryzysu energetycznego oraz ochronić miejsca pracy.

Należy przy tym pamiętać, że przepisy nakładają na pracodawców obowiązek zapewnienia pracownikom świadczącym pracę w nieogrzewanych pomieszczeniach odzieży ochronnej, a także, w pobliżu miejsc pracy, pomieszczenia umożliwiające im ogrzanie się oraz zmianę odzieży. Pomieszczenia te powinny być zaopatrzone w urządzenia do podgrzewania posiłków, temperatura powinna wynosić w nich co najmniej 16°C, a na każdego pracownika najliczniejszej zmiany powinno przypadać co najmniej 0,1 m2 powierzchni, przy czym całkowita powierzchnia pomieszczenia nie może być mniejsza niż 8 m2. Pracownikom, którzy wykonują prace w pomieszczeniach zamkniętych, w których ze względów technologicznych utrzymuje się stale temperatura poniżej 10°C przysługują nieodpłatne posiłki i napoje. Powyższe obowiązki nie dotyczą ogrzewanych magazynów, hal, ani innych pomieszczeń pracy, w których temperatura wynosi co najmniej 10°C.