HR Sygnał: Dyrektywa o ochronie sygnalistów

Czytaj więcej

Jak pomóc Ukrainie?
 

Czytaj więcej

Jak pomóc Ukrainie? – Jak ustalić wymiar urlopu obywatela Ukrainy obecnie pracującego w Polsce

11.04.2022

W związku z wojną w Ukrainie do Polski przybyło wielu jej obywateli. Są w różnym wieku i w odmiennych sytuacjach życiowych, ale wielu z nich ma bogate doświadczenie zawodowe i ma szanse znaleźć w naszym kraju ciekawą pracę, także odpowiadającą ich kwalifikacjom zawodowym.

Czy staż pracy zdobyty w Ukrainie można zaliczyć do okresów pracy w Polsce w zakresie uprawnień urlopowych?

Zgodnie z art. 154 kodeksu pracy staż pracy ma bezpośredni wpływ na wymiar urlopu wypoczynkowego, który przysługuje pracownikowi w danym roku kalendarzowym. Pracownik, którego staż pracy jest dłuższy niż 10 lat, w roku kalendarzowym jest uprawniony do 26 dni urlopu wypoczynkowego. Przy krótszym stażu pracy, wymiar urlopu wynosi 20 dni. Co istotne, do stażu pracy przy liczeniu wymiaru urlopowego dolicza się okresy edukacji (kwestia zaliczenia okresów nauki na poczet wymiaru urlopowego została przez nas już omówiona w publikacji na temat Nostryfikacji dyplomów ukraińskich).

Zgodnie z art. 86 Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy udokumentowane okresy zatrudnienia, przebyte za granicą u pracodawcy zagranicznego, są zaliczane do okresów pracy w Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie uprawnień pracowniczych. Prawo do urlopu wypoczynkowego jest jednym z uprawnień, o których mowa w powołanej powyżej regulacji. Zaliczeniu do okresu pracy w Polsce będą podlegać wszystkie okresy zatrudnienia za granicą u pracodawcy zagranicznego, niezależnie od kraju, w którym praca miała miejsce, oraz bez względu na obywatelstwo pracownika (w tym wypadku bez znaczenia jest w szczególności czy praca odbywała się w państwie należącym do Unii Europejskiej bądź Europejskiego Obszaru Gospodarczego, ani czy pracownik posiada obywatelstwo któregoś z tych krajów).

Jakie dokumenty są niezbędne, żeby udokumentować staż pracy?

Przepisy ustawy wprowadzają jedynie wymóg udokumentowania przez pracownika okresów zatrudnienia za granicą, nie ograniczając przy tym w żaden sposób środków dowodowych, przy pomocy których pracownik może udowadniać przebyte okresy zatrudnienia.

Przykładami dokumentów, które poza odpowiednikiem świadectwa pracy wydanym przez pracodawcę zagranicznego, mogą w takiej sytuacji być wzięte pod uwagę są umowa o pracę, potwierdzenie otrzymywania wynagrodzeń z tytuł zawartej umowy o pracę czy potwierdzenie płatności składek na ubezpieczenie właściwe dla zatrudnionych. Mogą być to także inne dokumenty zawierające oznaczenie zagranicznego pracodawcy, z których w sposób jednoznaczny wynika dokładny okres zatrudnienia (pracodawca może poprosić pracownika o przedłożenie tłumaczenia przedstawionych dokumentów). Pracodawca może samodzielnie zdecydować czy dane przedstawione przez pracownika są wiarygodne.

Mający bogate doświadczenie zawodowe obywatel Ukrainy, który podjął pracę w Polsce, będzie mógł zaliczyć staż pracy w Ukrainie do stażu pracy w Polsce i na tej podstawie wyliczyć wymiar przysługujących mu uprawnień urlopowych.