HR Sygnał: Dyrektywa o ochronie sygnalistów

Czytaj więcej

Jak pomóc Ukrainie?
 

Czytaj więcej

Funduszowe czwartki – pytania i odpowiedzi

23.02.2022

Pytanie #10: Czy komornik sądowy, prowadząc egzekucję za zobowiązania pracodawcy inne niż zobowiązania zfśs, może dokonać zajęcia rachunku funduszu?

Odpowiedź: Nie. Zgodnie z art. 12 ust 2 ustawy o zfśs. środki funduszu nie podlegają egzekucji, z wyjątkiem przypadków, gdy egzekucja jest prowadzona w związku z zobowiązaniami funduszu. Oznacza to, że niezależnie od rodzaju zobowiązań pracodawcy, komornik sądowy nie jest uprawniony do zajęcia rachunku funduszu i prowadzenia egzekucji ze zgromadzonych na nim środków. Wyjątkiem jest sytuacja, w której zajęcie dotyczy zobowiązań samego funduszu, np. pracodawca przyznał pracownikowi świadczenie, ale go nie wypłacił.