HR Sygnał: Dyrektywa o ochronie sygnalistów

Czytaj więcej

Jak pomóc Ukrainie?
 

Czytaj więcej

Cykl #ProcesoweWtorki: Mobbing po nowemu – najnowszy projekt zmian

10.06.2025

5 czerwca br. MRPiPS opublikowało nowy projekt ustawy zmieniający definicję mobbingu. Dotychczasowy projekt miał na celu głównie zaimplementować do przepisów dorobek orzecznictwa, jednak wiele z proponowanych rozwiązań budziło wątpliwości wśród praktyków. Jakie zmiany proponuje nowy projekt?

  • Nowa propozycja wskazuje wprost, że przejawy mobbingu muszą przyjąć postać uporczywego nękania.
  •  Wysokość zadośćuczynienia została zmieniona. Wcześniej odpowiadać miała wysokości minimum 6 miesięcznego wynagrodzenia pracownika, teraz jest to co najmniej dwunastokrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę.
  • Doprecyzowano, że zachowania incydentalne nie stanowią mobbingu, nawet jeżeli naruszają dobra osobiste pracowników.
  • Doprecyzowano, że mobbingiem nie będzie uzasadniona i wyrażona we właściwej formie krytyka pracownika czy rozliczanie go z jego pracy.
  • Ocena, czy doszło do mobbingu doszło ma mieć charakter zindywidualizowany i uwzględniać okoliczności konkretnego przypadku.
  • Pracodawca, który wypłacił kwotę odszkodowania/zadośćuczynienia za mobbing, może domagać się wyrównania szkody od mobbera.
  • Roszczenia pracowników o naruszenie dóbr osobistych będą rozpatrywane przez sądy pracy.
  • Sprawy dotyczące ochrony dóbr osobistych, mobbingu, molestowania, molestowania seksualnego będą rozpatrywane przez sądy rejonowe bez względu na wartość przedmiotu sporu.

Najnowszy projekt nadal implementuje dotychczasowe orzecznictwo w zakresie mobbingu. Z kolei wprowadzone zmiany częściowo uwzględniają opinie praktyków prawa pracy (w tym nasze) o pierwszej wersji projektu ustawy. W praktyce jednak niektóre rozwiązania wciąż mogą budzić wątpliwości i powodować problemy przy ich stosowaniu.

Nieustannie pracodawca jest obowiązany aktywnie i stale przeciwdziałać mobbingowi przez stosowanie działań prewencyjnych, wykrywanie oraz właściwe reagowanie, a także przez działania naprawcze i wsparcie osób dotkniętych mobbingiem – warto o tym pomyśleć już teraz!