HR Sygnał: Dyrektywa o ochronie sygnalistów

Czytaj więcej

Jak pomóc Ukrainie?
 

Czytaj więcej

14 września – Międzynarodowy dzień walki z wypaleniem zawodowym

14.09.2022

14-go września obchodzimy międzynarodowy Dzień walki z wypaleniem zawodowym.

Wypalenie zawodowe to stan, w którym pracownik odczuwa wyczerpanie emocjonalne, zobojętnienie czy zdystansowanie od swoich obowiązków pracowniczych, chęć alienacji oraz brak satysfakcji z wykonywanej pracy.

Przyczynami takiego stanu może być nadmierne obciążenie pracą przy jednoczesnej presji czasowej, poczucie zbyt dużej odpowiedzialności za wykonywane zadania powiązane z niskim wynagrodzeniem, odczucie braku rozwoju czy nieprzydatności w zespole w przypadku zbyt małej liczby zadań czy braku nowych wyzwań.

Dodatkowo obecna trudna sytuacja w Polsce i na świecie, związana z wysoką inflacją, obawą o stabilność zatrudnienia i zwiększone koszty życia, wojną w Ukrainie, jak również niedawna długotrwała izolacja spowodowana pandemią koronawirusa sprawiają, że poziom stresu pracowników może być dodatkowo zwiększony.

Pracownik pozbawiony motywacji nie angażuje się w wykonywane przez niego zadania, wykazuje mniejszą niż zazwyczaj efektowność, popełnia błędy, które wcześniej się mu nie zdarzały. Jednym słowem pracownik wypalony zawodowo nie wykorzystuje w pełni swoich możliwości i potencjału poprzez gorsze samopoczucie psychiczne i znacząco obniżoną motywację.

O czym w szczególności powinni pamiętać pracodawcy i co mogą zrobić dla zdrowia psychicznego pracowników w miejscu pracy i dbaniu o ich dobrostan?

  1. Dostęp do konsultacji z psychologami i psychoterapeutami.
  2. Organizacja szkoleń, warsztatów i webinarów o tematyce zdrowia psychicznego, w tym m.in. metodach walki ze stresem oraz dostarczanie materiałów informacyjnych w tym zakresie.
  3. Systematyczna weryfikacja obciążenia pracowników pod kątem przydzielanych im zadań – aby nie doprowadzić do przeciążenia jednych, kosztem „znudzenia” drugich.
  4. Systematyczne rozmowy z pracownikami dot. ich ścieżki zawodowej i możliwości rozwoju.
  5. Kształtowanie dojrzałej kultury organizacyjnej, otwartej na informacje zwrotne zarówno do jak i od pracowników i dzielenie się przez nich ich spostrzeżeniami dot. organizacji pracy.
  6. Zachęcenia pracowników do podejmowania dodatkowej aktywności niezwiązanej z obowiązkami zawodowymi, jak wspólna aktywność fizyczna czy zajęcia relaksacyjne.
  7. Wprowadzenie dodatkowego płatnego urlopu wypoczynkowego lub dłuższych urlopów, tj. „sabbatical”.
  8. Otwarcie na potrzeby pracowników i preferowane przez nich benefity w celu ich odpowiedniej zmiany lub modyfikacji.

Zadbanie o zdrowie psychiczne pracowników należy traktować jako inwestycję w ich dobrostan. To z kolei przełoży się na ich wyniki w pracy, skupienie oraz zaangażowanie. Jesteśmy do dyspozycji, aby pomóc Państwu w przygotowaniu benefitów „szytych na miarę” i stworzeniu rozwiązań dodatkowo motywujących pracowników do pracy i rozwoju, z korzyścią zarówno dla nich jak i dla pracodawcy.